TIBBİ ATIKLAR

                       

                                                                                     

 

Tıbbî atık, Sağlık ünitelerindeki işlemler sırasında ortaya çıkan enfeksiyöz, patolojik ve kesici-delici atıklardan oluşan atıkların genel adıdır.

 

Faaliyetleri sonucunda tıbbî atık oluşumuna neden olan üniteler (hastaneler, klinikler, doğumevleri, sağlık merkezleri, tıp merkezleri, dispanserler, sağlık ocakları, ayakta tedavi merkezleri, morglar, otopsi merkezleri, hayvan hastaneleri, kan üniteleri, diyaliz merkezleri, laboratuarlar, tıbbi araştırma merkezleri) tıbbî atıklarını; üzerinde uluslararası biyotehlike amblemi bulunan torba, kap ile kesici-delici alet kapları, taşıma konteynırları ile geçici depolama birimlerine ulaştırırlar.

 

Belediyeler ise buralardan kendileri veya yetkilendirdikleri firmalar vasıtasıyla özel dizayn edilmiş lisanslı tıbbî atık taşıma araçlarıyla bu atıkları alıp bertaraf sahasına götürüp bertarafını yapmakla sorumludurlar.

 

 

İSTANBUL’DA GÜNDE YAKLAŞIK 55-60 TON TIBBİ ATIK ÜRETİLMEKTEDİR.
2025 YILINDA YAKLAŞIK 70 TON/GÜN OLACAĞI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR.

Maltepe İlçemizde ise, 20 yatak altı sağlık kuruluşlarından çıkan tıbbi atık miktarı                
günde 0,5 ton ( 500 kg ) ayda  15 tonu bulmaktadır.

 

 

20 yatak altı ünitelerden tıbbi atıklarının toplanması ve taşınması işi 1999 yılından itibaren ilçe belediyemiz tarafından yürütülmekteydi fakat İstanbul Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulunun almış olduğu  14.04.2014 tarih ve 140 sayılı karar ile yataklı yataksız tüm sağlık kuruluşlarından tıbbi atıkların toplanması işi, 01.01.2015 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecektir.

 

Bu bağlamda ilçemizdeki tüm sağlık kuruluşlarımız, tıbbi atıklarının bertarafı ile ilgili tıbbi atık sözleşmesi ve diğer işlemleri için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetimi Müdürlüğü ile irtibata geçmelidirler.

 

İrtibat adresi:

Paşa Mah. Piyale Paşa Bulvarı No:72 Şişli / İSTANBUL

Telefon: 0212 312 68 49

                                                                                             

 

  DETAYLI BİLGİ İÇİN :

           399 69 88

    Alo Geri Dönüşüm