ELEKTRONİK ATIKLAR

 

                                                           
                     

                                    

 

     

    E-atıklar, yer kaplamaları ve zehirli maddeler içermelerinden dolayı dünyada gittikçe büyüyen bir sorundur. E-Atıkları toprağa gömme yoluyla bertaraf etmek yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu  yöntem, uzun dönemli etkiler irdelendiğinde, çevreye ciddi zararlara  sebep olabilmektedir.

 

   Çevreye verebilecekleri muhtemel zararlardan dolayı, elektronik atıkların diğer atıklardan ayrı toplanarak geri dönüşüm sistemine kazandırılması ve/veya düzenli bertarafı sağlanmalıdır.

   E-atıkların yönetim planı kapsamında, Temmuz 2010’dan itibaren çalışmalar başlatılmış ve öncelikle Kadıköy Belediyesi ile protokol imzalanmıştır. Ardından, 22/05/2012 tarih ve 28300 sayılı resmi gazetede yayınlanan “Atık Elektrikli Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği” kapsamında 03/09/2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca lisanslı Altaş Yapı Sanayi ve Temizlik Hizmetleri Tic.A.Ş. ile toplama- taşıma protokolü imzalanmıştır.

 

 Bu doğrultuda; E-atık toplama talepleriyle ilgili müdürlüğümüze gelen bildirimler değerlendirilmekte, adresten alınan e-atıklar E-atık Atölyesi’ne yönlendirilmektedir. Burada toplanan elektronik atıklardan tekrar kullanılabilecek olanların tamiri yapılmakta ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması sağlanmakta, kullanılamayacak durumda olanların ise ayrıştırılarak geri dönüştürülmesi gerçekleştirilmektedir.

 

İlçemizde, 2010 yılından itibaren bilgisayar, televizyon, yazıcı, monitör, radyo çalar, telefon, elektrikli süpürge, çamaşır makinesi vb. olmak üzere elektronik atıklar toplanarak geri dönüşüm sistemine kazandırılması sağlanmıştır.

 

 

 

    

 

 

  DETAYLI BİLGİ İÇİN :

           399 69 88

    Alo Geri Dönüşüm