BİTKİSEL ATIK YAĞLAR

 

 

                                        

 

Atık yağlar, gıda maddelerinin kızartılması sonucu ortaya çıkan ve çevresel etkilerinden dolayı düzenli bir biçimde bertaraf edilmesi gereken atık türlerindendir. Kontrolsüz biçimde alıcı ortama verilen atık yağlar; özellikle akuatik sistemde su yüzeyini kaplayarak havadan suya oksijen transferini önler, zamanla suda bozunarak sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırır ve su canlılarında ciddi zararlara sebep olur.

 

Bilinçsizce lavabolara dökülen, çöplere atılan kullanılmış kızartmalık yağların düzenli toplanıp bertaraf edilmesi, sadece oluşturacakları çevresel zararları engellemekle kalmayıp, bunların işlenerek biyodizele dönüştürülmesi ile yeni bir enerji kaynağı olarak kullanılabilmektedir. 250 bin ton atık yağın biyodizele dönüştürülmesi ile 750 bin ton/yıl karbondioksit salınımı engellenmiş olacaktır.

 

Bütün bunlar dikkate alınarak, Maltepe Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü olarak, Nisan 2010 tarihinde Çevre ve Orman Bakanlığından “Bitkisel Atık Yağların Geri Kazanımı ile ilgili yetki devrini aldık ve Mayıs 2010 tarihinde, bölgemizde faaliyet gösteren lisanslı atık yağ toplayıcısı DEHA ile yönetmelik gereği çalışma protokolü imzaladık.

 

Pilot bölge olarak seçilen, ilçemizin en kalabalık mahallelerinden Zümrütevler ve Altayçeşme mahallelerindeki sitelerde ve işletmelerde atık yağların kaynağında ayrı toplanması ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yapılmış ve gerekli toplama ekipmanları dağıtılmıştır.

 

Ayrıca ilçemizde Altayçeşme Mahallesinde Çarşamba günü kurulan semt pazarında stand açarak bilinçlendirme çalışmaları yapılmış ve hediyeler dağıtılmıştır.

 

Eğitim-öğretim dönemleri içerisinde de okullarda düzenli eğitimler verilerek geri dönüşümün önemi öğrencilere anlatılmaktadır.

 

Bitkisel atık yağlarla ilgili hazırladığımız magnetler de bilinçlendirme çalışmalarına önemli katkı sağlamaktadır.

 

İlerleyen çalışma dönemlerimizde caddelere koyacağımız ‘atık yağ toplama konteynerleri’ ile toplama ağımız genişletilecektir.

 

 

 

 

 

  DETAYLI BİLGİ İÇİN :

           399 69 88

    Alo Geri Dönüşüm